Spolek přátel Jelínkovy slivovice

Tradice a atmosféra palírenství má krásnou podstatu: setkávání se, ochutnávání a předávání si zkušeností. Láska k ovoci, ovocným destilátům a úcta k tradici palírenství na Valašsku vedly k založení Spolku přátel Jelínkovy slivovice.


Zakládající členové spolku si vytkli jeden základní cíl: šířit a rozvíjet dobré jméno Jelínkovy slivovice jako součásti naší národní historie.

Členové spolku se každoročně setkávají na tradičním Jelínkově vizovickém koštu a Pravé valašské zabijačce.


V současné době nové členy do Spolku přátel nepřijímáme.


Podrobné informace o členství ve Spolku přátel Jelínkovy slivovice naleznete ve stanovách spolku přátel Jelínkovy slivovice nebo zasláním dotazu na e-mail spolek@rjelinek.cz.
                                                                                                                     

Stanovy spolku přátel Jelínkovy slivovice

 

Termíny akcí pro rok 2019

Jelínkův vizovický košt 16.8.2019

Pravá valašská zabijačka 15.11.2019

15. Pravá valašská zabijačka

Máme za sebou 15. Pravou valašskou zabijačku, která proběhla v pátek 16. listopadu a na které se potkalo 422 účastníků.

 

Tématem pro letošní zabijačku byly oslavy 100 let založení republiky, při té příležitosti přijel spolkaře přívítat a pozdravit pan prezident Tomáš G. Masaryk. 

 

Následně mohli spolkaři shlédnout písečnou animaci v podání Mariky Koňařové, které se zabývala vývojem společnosi RUDOLF JELÍNEK. Na nádvoří probíhalo komentované porcování prasete panem Karlem Pilčíkem – předsedou Českého svazu zpracovatelů masa.

 

Mezi další doprovodný program již tradičně patřily hra Spolkaři bez hranic, při níž mezi sebou soutěžili členové spolku o hodnotné ceny. V Jelínkově koštovně atmosféru zpříjemňovala kapela Event Jazz Trio, která se návštěvníkům natolik líbila, že musela své představení prodloužit. Jako památku si spolkaři mohli odnést fotografii z fotokoutku.

 

Tradiční součástí zabijačky byla také Tour de Vizovická 2017, které se zúčastnilo celkem 126 degustátorů, kteří jako nejlepší vzorek vybrali slivovici z odrůdy Valjevka.

 

16. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 17. srpna 2018 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. již 16. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 965 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice.

 

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 274 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence).

 

Absolutním vítězem koštu se stal Radomír Beníček se svou rynglovicí. Cena vítězi byla předána na v rámci nedělního programu 51. Vizovickém Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se staly Vřesovice. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Pavel Chmela ze Zlína s přihlášenou jablkovicí. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.   

 

Katalog 16. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.